مجله اینترنتی وکالت

سوال حقوقی, وکیل, طلاق توافقی, وکالت, موسسه حقوقی

موسسه حقوقی و سوال راجب مسائل حقوقی خود

اگر دختری در حین عقد باکره نبوده چه باید کرد

دسته بندی : خانواده
بار

اگر دختری در حین عقد باکره نبوده چه باید کرد

اگر مردی بعد از ازدواج متوجه شود که همسرش قبلاً با مرد دیگری عقد بسته و اکنون باکره نیست، به لحاظ شرعی چه حکمی دارد؟پرسش اگر مردی بعد از یک سال که با دختری ازدواج کرده، الآن متوجه شود که آن دختر، قبلاً با یکی عقد کرده و بکارتش از بین رفته و از او پنهان کرده است، به لحاظ شرعی چه حکمی دارد؟ آیا می‌تواند عقد را فسخ کند؟

پاسخ اجمالی۱٫ صرف عدم وجود پرده بکارت، از موجبات فسخ ازدواج نیست، مگر این‌که ضمن عقد، شرط شده یا عقد مبنی بر آن بوده و یا این امر مورد ارتکاز عرفی بین مردم باشد. لذا، برخی از فقها با قبول این‌که در این موضوع، ارتکاز عرفی بر باکره بودن زن است می‌گویند، در این مورد مرد حق فسخ عقد را دارد. البته این موضوع می‌تواند در جوامع مختلف، متفاوت باشد.
۲٫ بر فرض نداشتن حق فسخ، اگر ثابت شود که زن قبل از ازدواج، بکارت خود را از دست داده است، مرد مى‌تواند تفاوت بین مهر المثل (مهریه‌ای که در عرف برای چنین زنی مرسوم است) و مهر المسمّى (مهریه‌ای که تعیین شده) را کم کند.
۳٫ بر فرض داشتن حق فسخ، اگر این امر پس از دخول انجام شود، زن می‌تواند تمام مهریه تعیین شده را مطالبه کند، ولی اگر قبل از دخول انجام شد، مهریه‌ای به زن تعلق نخواهد گرفت.[
ضمائم:پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است:
حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مد ظله العالی):عدم وجود پرده بکارت از موجبات فسخ نیست مگر اینکه در ضمن عقد، شرط شده یا عقد مبنی بر آن واقع شده باشد.
حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی):
اگر بکارت شرط شده باشد مرد حق فسخ دارد.
حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی (مد ظله العالی):
مرد حق فسخ عقد را ندارد.
حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی)
مجرد باکره نبودن مجوز فسخ نکاح از جانب زوج نیست ولی اگر شرط بکارت در عقد شده باشد و یا عقد مبنیاً بر باکرهبودن واقع شده باشد می‌تواند عقد را فسخ کند.
حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):در فرض سؤال حق فسخ دارد.

امتیاز بدهید

کد وبگذار